Prosím, neuražte se nad názvem tohoto článku! Nechceme nikoho urážet, ale pro úspěšné zvládání konfliktů musíme zdůraznit, že mezi tím, jak přemýšlíte, prezentujete své nápady a záměry. A tím jak se považujete se za sebe…, a tím, jak se ostatní cítí a myslí, a i mezi tím, jak odpovídají právě vám.
Je snadné označit lidi, se kterými nesouhlasíte, jako „hloupé“ nebo nějakým způsobem postižené. Díky tomu se všichni cítíme bezpečně ve svých vlastních pohledech na věc. Je to snadný způsob sebeověření a pohodlný způsob, jak ospravedlnit přehlížení názorů ostatních. Někdy to bohužel vede k tomu, že nakonec ostatní zavrhneme, protože prostě nestojí za naši pozornost.
Ačkoli většina vzdělaných lidí a většina výzkumů na toto téma má tendenci naznačovat, že všechny naše mozky fungují stejně, existují faktory (neurovědecké úvahy, kulturní rozdíly, souhrn zkušeností atd.) které vedou každého z nás různými směry a k neshodám, někdy až k nepříjemnostem. Vidíme to stále častěji v médiích, když sledujeme, jak se představitelé z různých politických nebo společenských perspektiv vzájemně na veřejnosti urážejí, aniž bychom uvažovali, jak by mohli (stejně jako my) k dané osobě přistupovat příjemnějším způsobem.
Tento článek předpokládá, že nikdo z nás není „hloupý“. Ano, jsme jiní, ale JE možné – a žádoucí – jednat se složitými lidmi, aniž bychom šli do války. Laurie Ruettimann (https://www.tlnt.com/how-to-work-and-get-along-with-really-stupid-people/) nabízí některé alternativní přístupy a akce, které bychom mohli chtít zvážit – dát sami sobě důvod k pauze – než začneme na své trýznitele pohlížet jako na „hloupé“ a podle toho s nimi zacházet:
Tyto body nejsou vyčerpávající, ale mohly by sloužit jako výchozí bod pro konstrukci taktiky, jak se v budoucnu vypořádat s nepříjemnými lidmi. Přinejmenším mají přednost před přímým konfliktem, který jen zřídka končí dobře.
Vaši e-mailovou adresu použijeme pouze pro zasílání novinek. Vaše soukromí je pro nás důležité.
Pro více informaci si stáhněte UNYP Brožury.
University of New York in Prague
Londýnská 41, 120 00 Praha
IČ: 25676598
Telefon:
+420 224 221 261
Skype
E-mail: unyp@unyp.cz