Deset způsobů, jak uklidnit a uvolnit svou mysl

Asi nebude nikdo překvapen, že tento skromný článek je předložen k vašemu zvážení. Abych byl stručný a věcný, položím vám následující jednoduchou otázku: Kolik z nás nemá mysl plnou téměř zbytečných myšlenek a starostí, které nás odvádějí od skutečně důležitých věcí, na které bychom se měli zaměřit? Mohou existovat výjimky, ale pravděpodobně ne příliš mnoho. Jak vysvětluje Marelisa Fabrega (https://daringtolivefully.com/declutter-your-mind) „zaneřáděná mysl je neklidná a nesoustředěná. Snaží se pohybovat mnoha různými směry najednou a výsledek je často velmi neuspokojivý.”

Paní Fabrega poznamenává, že existuje mnoho druhů rušení a matení mysli, jako jsou obavy o budoucnost, vaši pověst, přemítání nad minulými chybami, nedůležité úkoly, o kterých se zdá, že považujete za zásadní atd. Naštěstí, jak říká, existují způsoby, jak můžeme udělat trochu úklidu v našich hlavách, který nám pomůže nasměrovat nás na správnou cestu, což může vést ke správnému stanovení priorit při přemýšlení a následném dokončení skutečně důležitých věcí v našem životě.

Zde je jejích deset způsobů, jak „uklidnit mysl“, abyste mohli překonat často zakoušený pocit „přetížení“, dosáhnout více a s větším soustředěním.

  1. Nejprve ukliďte své okolí

„Fyzický nepořádek vede k duševnímu nepořádku.“ Pokud se vám neustále množí nadměrné a zbytečné vizuální a zvukové odkazy a vstupy, váš mozek si musí vyhradit čas a prostor, aby se vypořádal s těmito rušivými vlivy, stejně jako s věcmi, které považujete za priority. Proto se rozhlédněte a vyčistěte své prostředí od všeho, co není pro důležité věci podstatné.

  1. Udržujte si strukturované poznámky

Proč se snažíš mít všechno v hlavě? Máte skvělou paměť? Pokud ano, je to pro vás dobře, ale stále se to všechno snažíte utřídit ve své mysli, což může znečišťovat, nebo alespoň rozmělňovat, vaše schopnosti zpracování informací. Stručně řečeno, použijte jakoukoli metodu vedení záznamů (ručně psané poznámky, počítačový poznámkový blok, jiné online nástroje atd.), které jsou pro vás pohodlné pro ukládání datových bitů, které se mohou hodit v budoucnu, ale nejsou pro vaši současnost nezbytné. Opravdu si potřebujete pamatovat telefonní čísla, data, schůzky nebo dokonce jména? Možná ano, ale možná odpověď může znít „ne“. Počítače mají jen tolik úložného a procesního prostoru, takže možná totéž lze říci o vašem mozku.

  1. Veďte si deník

Toto přirozeně navazuje na předchozí bod, ale má větší „hloubku“. Jakmile vylepšíte myšlenku do té míry, že si ji chcete uchovat pro budoucí použití, zapište ji do svých formalizovaných poznámek organizovaným způsobem, abyste mohli pokračovat v přidávání k myšlence při vytváření konečného produktu nebo cíle. Je vaším cílem vyřešit problémy nebo vztahy, o které máte obavy? Zapište si své myšlenky. Máte nějaký důležitý cíl, kterého chcete dosáhnout? Zapisujte si stěžejní komponenty, jak budete postupovat. To vám pomůže udržet pozornost.

  1. Nezabývejte se minulostí

Nepořádek v naší mysli má často něco společného s našimi minulými činy nebo vztahy. Ve skutečnosti mohou být myšlenky na minulost jedním z nejhorších pachatelů nepořádku. Pokračovat v přemítání minulých chyb je nejen zbytečné, ale také destruktivní. Urazili jste někoho? Propásli jste příležitost? Udělali jste v projektu chybu? Odpověď pro nás všechny někdy zní „ano!“ Říká se tomu být člověkem. Ale je to způsob, jakým i nadále zvládáme všechny tyto obavy z minulosti, který určuje, zda se s minulostí vypořádáme zdravým způsobem. Poučili jsme se z toho? Pokud to byly upřímné chyby, pokračujte. Vina, spojená s věcmi, ve kterých jste neměli špatný úmysl, je zbytečná a destruktivní emoce. Minulost je minulostí, tak se z ní poučte a jděte dál.

  1. Přestaňte se snažit dělat nebo myslet na všechno najednou

To se snadněji řekne, než udělá, zvláště pokud máte pocit, že jste zavaleni úkoly nebo povinnostmi. Ale někde začít musíte! Takže, jak nejlépe si můžete stanovit priority svých úkolů, vytvořit kontrolní seznam a pak začít na začátku seznamu. Dokončete každý úkol v daném pořadí, aniž byste zbytečně odváděli svou pozornost na ostatní části seznamu. Možná budete překvapeni, jak rychle lze seznam zredukovat na něco méně hrozivého. Jakmile se vaše úzkost začne snižovat, vaše sebevědomí se zvýší, což může přispět k většímu manažerskému úspěchu ohledně vašeho problému s nepořádkem mysli.

  1. Kontrolujte množství a kvalitu informací, které dostáváte

Přiznejme si to: množství informací, které můžete přijímat a zpracovávat, je omezené. Zjednodušeně řečeno, příliš mnoho toho může způsobit zmatek, špatné nasměrování nebo dokonce to, co by někteří nazvali zablokováním mozku. Co se stane s vaším počítačem, pokud množství přicházejících dat překročí kapacitu jeho úložiště nebo procesoru? Totéž se může stát i vám! Možná byste tedy měli omezit vstupy na ty, které potřebujete pro své účely (kromě skromné zábavy, jako jsou sociální média, publikace, televize). Nenechte se rozptylovat irelevantními, zbytečnými nebo znepokojivými zprávami, blogy atd. Jednoduše řečeno, můžete zpracovat jen tolik informací najednou, takže své vstupy volte moudře.

  1. Nebojte se učinit rozhodnutí

Pamatujte, že špatné zprávy se s věkem nezlepšují a že pokud čekáte, až získáte „dostatek“ informací, zjistíte, že jich nikdy nebudete mít dost. Stručně řečeno, pokud víte, kdy musí být rozhodnutí učiněno, pak ho udělejte! Odkládání rozhodnutí pouze zaplní vaši mozkovou schránku a způsobí případné přetížení informacemi, před kterým jsme již varovali. I když to na začátku může být nepříjemné, můžete se ve skutečnosti trénovat, abyste ke svým činnostem přistupovali rozhodným způsobem. Postupem času by se to mělo stát druhou přirozeností. Jedním ze způsobů, jak přistupovat k rozhodování, je vytvořit seznam „pro a proti“ týkající se každé důležité možnosti, před kterou stojíte, a poté jednat podle převahy důkazů.

  1. Udělejte rutinní rozhodnutí jednou a poté je nastavte na automatické:

Možná budete překvapeni, jak moc budou drobná rozhodnutí zaměstnávat vaši pozornost, a tím vám zaneřádit mysl. Věci tak malé a jednoduché, jako je rozhodování, co si vzít na sebe, co a kdy jíst nebo jaká bude vaše ranní rutina, vás mohou zpomalit. Takže může být užitečné udělat taková rutinní rozhodnutí jednou a předem, aby vám umožnilo postarat se o tyto drobné detaily „automatickým“ způsobem, aniž byste museli nad věcmi přemýšlet. Pokud jste typ člověka, který má rád rutinu, neměla by to být velká výzva.

  1. Stanovte si priority.

Příliš mnoho úkolů, které zabírají váš mozkový prostor, může vést k (v lepším případě) neefektivnímu pracovnímu výkonu nebo (v horším případě) ke zmíněnému uzamčení mozku. Prvním krokem k vyřešení tohoto problému je přijmout, že to všechno prostě nemůžete udělat (alespoň ne najednou). Opět se to snadněji řekne, než udělá, ale pozitivním procesem může být položit si před sebe svůj seznam úkolů a pak každému úkolu přiřadit čísla v pořadí, v jakém jsou pro vás jasné. Které jsou životně důležité? Které z nich jsou tedy důležité? Které z nich je tedy třeba nakonec dokončit, ale ne nutně hned? Možná dokonce zjistíte, že existují takové, které vaši pozornost vůbec nevyžadují! Navíc, můžete některé z těchto úkolů delegovat na jiné? Každopádně touto prioritní mapou před vámi by mělo být jednodušší rozhodnout se, které úkoly byste měli řešit jako první a v jakém pořadí.

  1. Naučte se meditovat.

Nakonec paní Fabrega navrhuje, že učení, jak meditovat, by vám mohlo pomoci soustředit se a žít v „přítomném okamžiku“, spíše než přeskakovat svou mysl přes časové dimenze. Být schopen zaměřit svou pozornost na jeden úkol najednou je velmi užitečná dovednost pro efektivní a včasné plnění úkolů a meditace vám může pomoci tohoto zaměření dosáhnout. Jako komentář na rozloučenou paní Fabrega uvádí, že meditace je „ekvivalentem toho, když svou mysl projedete myčkou aut a necháte odplavit zbytečné a zbytečné myšlenky“.

Závěr

Doufejme, že výše uvedených deset bodů může být užitečných při odstraňování kousků „mentálního nepořádku“, které působí jako znečišťující látky v moři vašeho mozku. Nejen, že se s pozorností a praxí můžeme naučit efektivněji používat svou mysl, můžeme v sobě také vytvořit klidnější a méně zranitelnou osobu, která přispěje k tomu, abyste byli klidnější a produktivnější.

Související články

Kronika UNYP

Vaši e-mailovou adresu použijeme pouze pro zasílání novinek. Vaše soukromí je pro nás důležité.

Pro více informaci si stáhněte UNYP Brožury.


UNYP logo

Kontakty

University of New York in Prague
Londýnská 41, 120 00 Praha


IČ: 25676598
Telefon: +420 224 221 261   Skype
E-mail: unyp@unyp.cz

Zpět nahoru
X