Jak inspirovat studenty: Praha jako živé muzeum

Před několika dny jsem se rozhodl, že všechny knihy kolem svého stolu, postele a pohovky roztřídím a vrátím je na police, kam patří (podle mé ženy, samozřejmě). Během třídění jsem našel tři malé svazky, které jsem si koupil před mnoha lety a pak na ně hned zapomněl; průvodce a itineráře po významných historických místech Prahy, které napsal profesor František Dvořák.

Profesor Dvořák byl až do své smrti v roce 2015 známou osobností českých dějin umění, publikoval články a knihy, pořádal výstavy a vytvářel dokumenty pro Českou televizi. Poprvé jsem se s ním setkal kolem roku 2000, kdy jsem začal studovat na Karlově univerzitě, a jeho výjimečné přednášky byly důvodem, proč jsem se nakonec rozhodl studovat dějiny umění. Místo sezení v učebně jsme chodili po městě a poslouchali jeho fascinující vyprávění o pražských památkách a budovách, umělcích, kteří je vytvořili, a lidech, kteří v nich žili. Jeho přednášky byly poučné a někdy i zábavné. Po kilometrech chůze po městě nebo po galeriích jsme vždycky skončili v kavárně nebo v hospodě. Tam nás profesor obšťastňoval dalšími historkami, zábavnými i divokými anekdotami ze života svých přátel umělců, z nichž mnozí dnes patří k největším osobnostem českého moderního umění.

Při listování knihami profesora Dvořáka jsem si uvědomil, že právě on byl inspirací pro exkurze a třídní výlety, které začleňuji do sylabů kurzů, jež vyučuji na UNYP. Samozřejmě, že při probírání egyptského a helénistického umění musíme obvykle zůstat ve třídě, protože takové památky tu nemáme, ale jakmile začneme probírat středověk, renesanci nebo baroko, pražské ulice a galerie nám mají co nabídnout. Přínos těchto exkurzí je zřejmý, i když někteří studenti, kteří nejsou zvyklí chodit dlouhé vzdálenosti, se rychle unaví a samozřejmě počasí v Česku není vždy ideální. Studenti se na tyto přednášky vždy těší a dozvědí se něco zajímavého a užitečného o místě, kde studují a žijí. Díky takové přímé zkušenosti s architekturou, sochařstvím a malířstvím si studenti také snáze zapamatují důležitá fakta a naučí se rozpoznávat specifika stylů, které vidí. A co je pro studenty nejdůležitější, praktický přístup má význam také při zkouškách a úkolech.

Samozřejmě, když je to možné, zajdeme také do kavárny nebo hospody a povídáme si se studenty o tom, co jsme ten den zažili, nebo prostě o životě obecně, stejně jako jsem to kdysi dělal s Františkem Dvořákem. Děkuji vám, pane profesore, za inspiraci. Váš odkaz žije dál a doufám, že přivede ještě mnoho lidí k objevování pražského umění a architektury, stejně jako přivedl mě.

Written by
Todd Nesbitt

Související články

Kronika UNYP

Vaši e-mailovou adresu použijeme pouze pro zasílání novinek. Vaše soukromí je pro nás důležité.

Pro více informaci si stáhněte UNYP Brožury.


UNYP logo

Kontakty

University of New York in Prague
Londýnská 41, 120 00 Praha


IČ: 25676598
Telefon: +420 224 221 261   Skype
E-mail: unyp@unyp.cz

Zpět nahoru
X