Představte si tu situaci… Právě jste odcestovali ze své domovské země – možná jste poprvé mimo domov – a nyní jste na další tři nebo čtyři roky na cizím místě. Páni! A aby to bylo trochu náročnější, možná je vám jen 17–18 let. Hmmm… Zní to některým z nás trochu povědomě? A aby to bylo ještě zajímavější, studentský sbor UNYP pochází z tolika různých zemí a kultur, že je někdy těžké to spočítat. Chápete, jak někteří z nás mohou mít problém, alespoň na začátku, zapadnout do sociálního schématu věcí na UNYP (nebo do jiného podobného scénáře)?
Pro některé z nás je to snadné. Pro ostatní, zejména z kultur s odlišnými hodnotami pro navazování přátelství, než jaké jsou běžné ve střední Evropě, může být přechod do pražského swingu dočasně náročný. Ano, může to být frustrující, dokud se nerozkoukáme a dokud si pohodlně nevybudujeme své místo v nové kulturně-společenské struktuře.
Jako polodlouholetý učitel na UNYP se mě noví studenti občas ptají, jak si najít přátele v novém multikulturním prostředí. Kultury jsou různé a sociální přechod může být obtížný. Takže, i když mám své vlastní nápady, není nic lepšího, než se obrátit na zavedenou autoritu s žádostí o radu ohledně takových otázek!
Kara Mayer Robinson nám nabízí řadu návrhů, které můžeme vzít v úvahu s ohledem na to, jak bychom se mohli začít propracovávat do nové reality https://www.webmd.com/balance/features/how-to-make-new-friends)
Můžete začít tím, že se přinutíte odvážně pozvat nově nalezené „známé“ na kávu nebo jiná podobná konverzační místa. To by mohlo být dobré řešení, pokud je váš záměr kulturně správný s ohledem na osoby, s nimiž mluvíte, ale pamatujte, že tito nově seznámení lidé mohou sami pocházet z kultur, které na první kontakty pohlížejí z více střežené perspektivy. Nepospíchejte! Netlačte příliš na pilu. Zhodnoťte situaci a naučte se něco o lidech, se kterými byste se chtěli seznámit více do hloubky. Někteří lidé jsou bezprostředně přístupní a jiní jsou více uzavření, takže buďte trpěliví a uvážliví ve své taktice.
Jak byste mimo okolí UNYP mohli najít skupinu lidí, kteří by mohli chtít navázat možné přátelství? V Praze je celá řada týmů, klubů a zájmových skupin, které by mohly vyhovovat vašim záměrům. Náboženské skupiny, sportovní týmy, hudební kluby… speciální zájmová a vzdělávací setkání? To vše v Praze existuje v hojném počtu a jsou dobře dostupné. Chcete se naučit tančit, dělat dobrovolníky, chodit na jazykové kurzy nebo se podívat na místní akce? To vše je úrodná půda pro hledání nových kontaktů.
Dalším způsobem, jak se seznámit s lidmi, je online. Samozřejmě je třeba věnovat zvýšenou pozornost tomu, abyste zajistili, že lidé, které „potkáte“ prostřednictvím různých stránek, které máte k dispozici, jsou ti, které byste si normálně vybrali, kdybyste se s nimi setkali osobně. Ale online kontakty mohou někdy fungovat dobře, zvláště pokud jste stydlivý typ. Zkuste se „setkat“ online s lidmi, které můžete nakonec a bezpečně potkat osobně. Je snadné zůstat v pohodlí svého bytu a zapojit se do příjemného chatování, ale pokud je vaším cílem dostat se ze své ulity a rozvíjet své mezilidské dovednosti… mezilidsky, zkuste použít online možnost pouze jako způsob, jak navázat první kontakt , poté přejděte na osobní schůzku. Důležité je pamatovat na dodržování „zdravých hranic“ mezi svými kontakty a vámi, alespoň dokud nedosáhnete svých požadavků na pohodlí a bezpečnost.
Jak najít a udržet přátelství?
„Přátelství vyžaduje čas, ale můžete podniknout kroky k podnícení vztahu a vytvoření spojení.“ Ano, čas od času může být potřeba trpělivost, ale paní Robinsonová nabízí několik rad, které by mohly být užitečné:
Je zřejmé, že jakmile budete se svým novým „přítelem“ spokojeni, pokračujte v něm výměnou kontaktních údajů a přitom si všímejte svého zájmu o budoucí schůzky. Jakmile se vám podaří postoupit tak daleko, je důležité „zůstat v kontaktu“. Je snadné jednoduše nechat nový kontakt na čas odejít (všichni jsme velmi zaneprázdněni) a očekávat, že po týdnech nebo měsících navážeme tam, kde jsme přestali. V závislosti na kultuře vašeho nového „přítele“ to však může být problematické. Někdy se lidé mohou cítit zanedbáváni, pokud k následnému kontaktu nedojde během toho, co považují za rozumnou dobu.
Doufejme, že nabídky paní Robinsonové, jak je nastíněno výše, jsou dostatečně zajímavé, aby vám poskytly „námět k zamyšlení“ o tom, jak postupovat při rozvoji své přátelské základny zde v Praze. S trochou uvažování a plánování a případně s přihlédnutím k radám od kompetentních autorů, jako je paní Robinsonová, může být váš přechod k nové společenské kultuře hladší.
Vaši e-mailovou adresu použijeme pouze pro zasílání novinek. Vaše soukromí je pro nás důležité.
University of New York in Prague
Londýnská 41, 120 00 Praha
IČ: 25676598
Telefon:
+420 224 221 261
E-mail: unyp@unyp.cz