První věc, na kterou studenti pomyslí, když se jich zeptáte, proč se jim líbí studium na UNYP, je národní diverzita a možnost setkat se s různými kulturami na jednom místě. Toto se ovšem netýká jen studentů. Naše akademické zaměstnance rekrutujeme ze všech koutů světa, aby předávali nejlepší praktiky a znalosti z různých zdrojů a aby naše Škola mezinárodních vztahů nebyla jen výjimkou.
Katedra Mezinárodních vztahů na UNYP aktuálně nabízí učební plán, který poskytuje skvělou teoretickou základnu pro prakticky použitelné dovednosti, včetně zkušeností s analýzou nejnovějších reálných případů na mezinárodní scéně.
V roce 2022 jsme zavedli 3 nové specializace v IR, aby odrážely současné akademické potřeby: Diplomacie a mezinárodní právo, Studie konfliktů a bezpečnosti a Globální správa.
Dnes bychom vám rádi představili děkana katedry Mezinárodních vztahů, profesora Óscara Hidalgo-Redonda.
Profesore Hidalgo, připojil jste se k Univerzitě v New Yorku v Praze v roce 2001, mohl byste nám prosím stručně představit vaši dlouhou kariérní dráhu zde?
Učil jsem svůj první kurz na UNYP již v roce 2001. Přišel jsem do České republiky, protože jsem studoval demokratickou transformaci v Československu a chtěl jsem provést nějaký terénní výzkum. UNYP jsem objevil během této návštěvy a kontaktoval jsem univerzitu. UNYP potřebovalo učitele na výuku kurzů z politiky a bylo mi nabídnuto učit kurz „Srovnávací politické systémy“. Byl jsem nadšený, protože jsem chtěl zůstat v Praze a tehdy to byla má první zkušenost s učením. Musím říct, že jsem se obával, že nebudu schopen naučit své studenty vše, co potřebují o tomto předmětu vědět, a že budu zodpovědný za zničení jejich akademického života. Jednou z věcí, které si dnes vážím, ale tehdy to tak nebylo, bylo to, že jsem dostal velkou volnost při výuce kurzu tím způsobem, který jsem považoval za nejlepší, za předpokladu, že jsem splnil očekávání kurzu. Tyto první zkušenosti mě opravdu bavily a uvědomil jsem si, že to je to, co chci dělat. Od té doby učím na UNYP. Nejprve jsem učil dva kurzy ročně, pak čtyři a v roce 2007 mi byla nabídnuta možnost stát se ředitelem oddělení. V této pozici máte mnohem větší šanci ovlivňovat celkový chod výuky a dělat věci tak, jak si myslíte, že jsou správné. Vybrat správné lektory, nabídnout nejlepší kurzy a udržovat vysoké akademické standardy. Myslím, že jsme vytvořili úžasný akademický tým a úroveň programů, které škola nabízí jsou velmi dobré. Přesto se nadále považuji primárně za učitele, protože právě učení mě na tom stále nejvíce baví.
Co vás přitahovalo k oboru politiky a sociologie v raných fázích vašeho akademického života?
Během posledních let studia na gymnáziu jsem uvažoval o různých oborech: historie, práva, žurnalistika… Vždycky mě bavily společenské vědy. Politiku jsem si vybral, protože jsem uvažoval o práci v diplomacii nebo v nějaké mezinárodní organizaci. Když jsem začal studovat na univerzitě, uvědomil jsem si, že to byla správná volba, protože mě výuka opravdu bavila. Velmi mě přitahovaly zejména dva aspekty: procesy demokratizace a řešení konfliktů. Bylo to v době pádu Berlínské zdi a mnoho komunistických režimů se transformovalo v liberálně demokratické společnosti. Byl to úžasný proces, jehož bylo možné být svědkem a který bylo možné studovat.
Na jaký úspěch ve své akademické kariéře jste nejvíce hrdý?
Možná to bude znít trochu hloupě, ale mám-li být zcela upřímný, nejdůležitější věcí, kterou může učitel udělat, je získat respekt a vděčnost těch studentů, které učíte. Nic se nevyrovná pocitu, který zažijete, když potkáte bývalého studenta, který se na vás usměje a řekne, že si na vaše hodiny stále pamatuje a že je rád, že tam byl, protože se naučil spoustu věcí, které jsou pro něj dnes užitečné. To je skvělý pocit, pocit smysluplnosti. Myslím, že od toho tu učitelé jsou: ne od toho, aby dávali známky, ale aby pomáhali druhým učit se. Proto si myslím, že být učitelem je ta nejlepší práce na světě.
Tady na UNYP učíte jak politiku, tak mezinárodní vztahy, jaký kurz máte nejraději a proč?
To je záludná otázka! Je to jako když se vás někdo zeptá, které ze svých dětí máte raději. Každé je jiné. Některá jsou však skutečně výjimečnější, protože jsou k dané třídě citově vázána. Já bych si vybral dva kurzy. Prvním z nich je „Srovnávací politické systémy“, což je první kurz, který jsem učil. Byl to pro mě nejtěžší předmět na přípravu, ale je to předmět, který jsem jako student miloval.
Stát poprvé před třídou a mít zodpovědnost ji vést je nezapomenutelný zážitek. Druhý předmět souvisí s mým studentským životem a je to „Klasika politické teorie“. To byl můj první předmět, když jsem nastoupil na univerzitu. Nikdy nezapomenu na to vzrušení, že začínám novou etapu svého života: univerzitní léta. A byl to skvělý předmět, jeden z nejlepších, které jsem měl, přestože byl opravdu těžký. Dnes učím stejný předmět a stále vzpomínám na tu výjimečnou dobu.
Proč by podle vás měli studenti studovat mezinárodní vztahy? Jakou radu máte pro dnešní studenty vaší fakulty?
V dnešní době je samozřejmé, že mezinárodní vztahy jsou nesmírně důležité. Většina problémů, kterým čelíme, má mezinárodní charakter a potřebujeme občany, kteří dokáží pochopit nejen domácí rozměr našich problémů, ale i mezinárodní souvislosti. Ve stále propojenějším světě mají výhodu ti, kteří tomu rozumí. Mezinárodní vztahy se zabývají velmi složitými a mnohotvárnými procesy a otázkami a ti, kdo tento obor studují, se musí snažit pochopit, že je lze vysvětlit z mnoha úhlů a v různých světlech. Zvládnutí této problematiky z vás udělá člověka se silnou schopností kritického myšlení a to je dovednost, která je v dnešní době naprosto nezbytná pro úspěšnou profesní kariéru na vyšší úrovni. Co se týče rady, chtěl bych naše studenty požádat, aby se nepřestali o věci zajímat, což je další rys, který charakterizuje studenty mezinárodních vztahů. Studujete tento obor, protože vám na něm záleží a chcete udělat svět lepším. Tato empatie a touha udělat svět lepším je jedinou silou, která může přinést skutečný pokrok v naší společnosti.
Jedním z vašich současných výzkumů je nekonvenční násilí, mohl byste prosím popsat jeho koncepci?
Pocházím z Baskicka, místa, které je známé dlouholetým konfliktem, a proto dobře znám hodnotu míru. Myslím si, že studium násilí a snaha pochopit mechanismus jeho eliminace z míst, kde se vyskytuje, je pro naši společnost velmi důležitá. Většina násilí, s nímž se v dnešní době setkáváme, má jen málo společného s tradičními válkami, kdy proti sobě bojovaly celé armády. Většina našich konfliktů se dnes vyznačuje používáním nekonvenčního ozbrojeného násilí, kdy se skupiny uchylují k použití síly k řešení problémů. Studium jeho forem a zejména řešení je jedním ze způsobů, jak mohou studenti mezinárodních vztahů přispět k tomu, aby se svět stal lepším místem.
Vaši e-mailovou adresu použijeme pouze pro zasílání novinek. Vaše soukromí je pro nás důležité.
University of New York in Prague
Londýnská 41, 120 00 Praha
IČ: 25676598
Telefon:
+420 224 221 261
Skype
E-mail: unyp@unyp.cz