Desátý ročník soutěže pořádaný Mezinárodní advokátní komorou a Centrem pro mezinárodní právní studia Grotius Univerzity v Leidenu simuloval fungování Mezinárodního trestního soudu (ICC). Soutěž se konala mezi 2. a 9. červnem. Po dvou letech uzamčení COVID, které si vyžádaly online účast studentů a soudců, se akce nakonec konala osobně v kampusu Leiden University v Haagu a v prostorách soudu.
Soutěž simuluje činnost soudu. Letos se to týkalo fiktivního případu „Prosecutor v. Corlis Valeron z Republic of Regale“. Případ byl navržen tak, aby byl vyvážený a umožňoval všem studentským týmům formulovat argumenty bez ohledu na jim přidělené role. Tyto role zahrnovaly obhajobu (pro Corlise Valerona), prokurátora a právního zástupce státu postiženého údajnými činy obžalovaného. Zúčastněné týmy musely nejprve vypracovat písemné návrhy, poté dostaly příležitost přednést své argumenty před porotci, kteří předem hodnotili jejich písemnou práci.
Soutěže, jako je tato, jsou klíčové pro studenty se zájmem o fungování těchto mezinárodních institucí. Zároveň jsou velmi přínosné pro své pedagogy a mentory, protože dávají možnost vyzkoušet si znalosti studentů v oboru v praxi.
Kromě toho tyto soutěže nabízejí příležitost pro ty, kdo pracují s mezinárodním trestním právem a Mezinárodním trestním soudem, aby modelovali potenciální scénáře. Autoři případu využili letošní ročník k testování současných mezinárodních vztahů a modelování jejich potenciálního uplatnění před ICC. Během posledního roku Valné shromáždění OSN mnohokrát uplatnilo své často diskutované pravomoci podle rezoluce Uniting for Peace z roku 1950, aby obešlo ruské veto v Radě bezpečnosti a přijalo různé rezoluce související s probíhající rusko-ukrajinskou válkou. Nyní měli účastníci soutěže příležitost rozvinout argumenty související s některými právními otázkami, které to vyvolalo, a prakticky se stali testery a kritiky možného nového mezinárodního právního řádu, a to pod drobnohledem nejen soudců, ale také autorů případů – odborníků z praxe. v této oblasti, kteří nevyhnutelně vyvodí závěry z výkonů studentů.
Složitost případu vyžaduje, aby studenti byli připraveni nejen v oblasti mezinárodního humanitárního a trestního práva a praxe Mezinárodního trestního soudu, ale aby také dobře rozuměli dalším oblastem mezinárodního práva. Letošní debaty o použitelnosti a potenciálních dopadech rezoluce Uniting for Peace vedly k výkladům Charty OSN, judikatury Mezinárodního soudního dvora a mnoha dalším tématům.
Dalším vrcholem letošního ročníku byla mimořádně zajímavá diskuze odborníků u kulatého stolu. Účastníci na vysoké úrovni se podělili o své názory na aktuální otázky související s probíhající válkou na Ukrajině a možnostmi připisování odpovědnosti za zločiny spáchané během konfliktu a za činy agrese. Více o této akci si můžete přečíst v článku s názvem „Mezinárodní trestní justice je trpělivá“ na webu Centra pro evropskou progresi (https://c4ep.eu/international-criminal-justice-is-patient/).
Vaši e-mailovou adresu použijeme pouze pro zasílání novinek. Vaše soukromí je pro nás důležité.
University of New York in Prague
Londýnská 41, 120 00 Praha
IČ: 25676598
Telefon:
+420 224 221 261
Skype
E-mail: unyp@unyp.cz