Základní pravidla pro dokonalý životopis

Našli jste skvělé volné pracovní místo? Nyní musíte zaměstnavatele zaujmout tím, že ukážete to nejlepší, co ve vás je. Průzkum provedený Českým statistickým úřadem zjistil, že 99 % absolventů UNYP bylo po ukončení studia plně zaměstnáno. University of New York in Prague tedy mezi pražskými univerzitami vede v míře zaměstnanosti svých bakalářských studentů. Kariérní kancelář UNYP pomáhá jednotlivým studentům s přípravou na pohovor, sestavením životopisu a také pořádá akce, jako je Career Week, veletrhy pracovních příležitostí a semináře od potenciálních zaměstnavatelů. V tomto článku vám Kariérní kancelář UNYP poskytne průvodce psaním životopisu, který vás snad dovede k pohovoru a potenciálně k vaší vysněné práci!

Neexistuje jednotný standard pro správné psaní životopisu, ale existují základní pravidla, která je třeba dodržovat a vyvarovat se chyb.

Strukturování životopisu

1. Text by měl být jasně strukturovaný a rozdělený do malých odstavců s podnadpisy a odrážkami. Takové zlepšení čitelnosti usnadňuje zaměstnavateli výběrový proces.

2. Horní část dokumentu je určena pro vaše osobní údaje: příjmení, jméno, bydliště, telefonní číslo a emailová adresa.

3. Dále musíte určit svůj cíl. Proč se ucházíte o tuto pozici a proč byste podle vás měli být vybráni?

4. Dalším bodem je kvalifikace. Pokuste se uvést své odborné dovednosti a schopnosti, které prokazují vaši způsobilost a vhodnost pro tuto pozici. Nepište mnoho, ale vybírejte klíčové dovednosti, které se jasně vztahují k pozici, o kterou se ucházíte.

5. Pracovní zkušenosti by měly být stručně uvedeny v obráceném chronologickém pořadí, počínaje vaším posledním místem zaměstnání. Uveďte název organizace, obor její činnosti, období, kdy jste v ní pracovali, své postavení a náplň vaší práce.

6. Informace o vzdělání – pokud jste právě dokončili vysokou školu, je to vaše hlavní výhoda, kterou je třeba zdůraznit. Pokud jste se vzdělávali mnoho let, pak by měl být kladen důraz na vaše získané zkušenosti a znalosti. Ujistěte se, že o sobě podáte prohlášení, která jsou relevantní pro vaši práci a profesní dráhu. Do této sekce můžete zahrnout i doplňkové a průběžné vzdělávání, jako jsou odborné kurzy a školení. Pokud vaše základní vzdělání neodpovídá pozici, o kterou se ucházíte, stručně vysvětlete důvody změny oboru.

7. Nakonec uveďte další informace, které by mohly být užitečné na pozici, o kterou se ucházíte, například jazyky, IT dovednosti a řidičské průkazy.

Chyby, kterých je třeba se vyvarovat:

• Gramatické chyby a překlepy. Životopis by měl být dokonalý z hlediska gramatiky, pravopisu a obsahu.

Použití nepravdivých informací. Samozřejmě chcete, aby byl váš životopis co nejlepší, když jste na začátku své kariéry, nikdy byste ale neměli v životopisu lhát! Samozřejmě není ve vašem zájmu, aby potenciální zaměstnavatel vaši lež odhalil.

Pamatujte si, že i člověk s rozsáhlými pracovními zkušenostmi může při psaní životopisu udělat chybu. Není to žádná tragédie, pokud svůj životopis důkladně několikrát zkontrolujete, abyste případným chybám předešli. S posíláním životopisu tedy nespěchejte a klidně si dejte na čas. Výrazně tak zvýšíte své šance na kladnou odezvu, což je první krok k získání zaměstnání!

Kronika UNYP

Vaši e-mailovou adresu použijeme pouze pro zasílání novinek. Vaše soukromí je pro nás důležité.


UNYP logo

Kontakty

University of New York in Prague
Londýnská 41, 120 00 Praha


IČ: 25676598
Telefon: +420 224 221 261
E-mail: unyp@unyp.cz

Zpět nahoru
X